Blog
Wysokość opłat celnych - jak obliczyć wysokość cła i VAT?
Przywóz i wywóz towarów za granicę wiąże się z koniecznością naliczenia i uiszczenia opłat celnych oraz podatków, w tym VAT-u, jeżeli państwo, do którego on trafia albo z jakiego pochodzi, nie należy do Unii Europejskiej. Łączy się to również z obowiązkiem sporządzenia odpowiedniej dokumentacji oraz przedstawienia faktury, specyfikacji towarów albo listy towarowej, które posłużą do ustalenia wysokości zobowiązania celno-podatkowego. Ze względu na skomplikowanie istniejących w tej mierze regulacji dla uniknięcia popełnienia błędu skutkującego karami finansowymi lub przeciąganiem się poszczególnych procedur najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług agencji celnej, która dopełni wszystkich formalności.
Wspólna procedura tranzytowa (WPT) - co to takiego?
Handel międzynarodowy wiąże się nierozłącznie z kwestią opłat celnych pobieranych, gdy towary przekraczają granicę celną. W przypadku państw należących do Unii Europejskiej obsługa celna ogranicza się do obowiązków statystycznych, inaczej jest, gdy ładunki są kierowane do krajów zewnętrznych lub z nich przybywają. W takiej sytuacji formalności graniczne będą znacznie bardziej rozbudowane. Jedną z obowiązujących procedur jest tzw. wspólna procedura tranzytowa. Przekonajmy się, czym jest.
Czym jest deklaracja INTRASTAT?
Prowadzenie obrotu towarowego z partnerami handlowymi pochodzącymi z innych państw wiąże się z koniecznością dopełnienia procedur formalnych oraz naliczeniem i uiszczeniem opłat celnych. W przypadku państw będących członkami Unii Europejskiej oraz krajów, które zawarły z nią stosowne porozumienia, transakcje nie wymagają klasycznej obsługi celnej. W wielu sytuacjach podmioty zajmujące się importerem lub eksportem wewnątrzwspólnotowym będą jednak musiały przygotować deklaracje INTRASTAT. Przekonajmy się, czym są tego typu dokumenty i kto musi je przedstawiać.
Odprawy celne na terenie Unii Europejskiej. Co warto wiedzieć?
Handel zagraniczny z państwami, które nie należą do Unii Europejskiej, wymaga dopełnienia odpowiednich procedur formalnych oraz uiszczenia opłat celnych. Dotyczy to towarów, które trafiają na obszar UE wszystkimi kanałami – transportem morskim, kolejowym i samochodowym. Dla ułatwienia działalności firm zajmujących się importem odprawy celne nie muszą się odbywać bezpośrednio podczas przekraczania granicy, a towary mogą być przechowywane w specjalnych składach celnych. Przekonajmy się, jakie możliwości istnieją w tym zakresie.
Na czym polega kompleksowa obsługa celna?
Agencje celne zajmują się pośrednictwem pomiędzy przedsiębiorcą przewożącym towary przez granicę a urzędem celnym (z którym to agencje celne są czasem mylone). Ich usługi polegają przede wszystkim na pomocy przy wszelkich formalnościach celnych, ale z roku na rok zaobserwować można, że agencje mają coraz więcej do zaoferowania. Przyjrzyjmy się więc temu, co może wchodzić dziś w zakres kompleksowej obsługi celnej.
Jak wyglądają procedury celne przy eksporcie do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Po kilkukrotnym przesuwaniu ostatecznego terminu, Wielka Brytania w końcu opuściła Unię Europejską o północy 31 stycznia 2020 roku. Jednak przez następne jedenaście miesięcy trwał okres przejściowy, w którym towary przepływały przez granicę bez pełnych formalności celnych. W 2021 okres przejściowy się zakończył i dziś ze Zjednoczonym Królestwem handluje się już na podobnych zasadach, co z innymi krajami nienależącymi do Unii Europejskiej. Dla polskich przedsiębiorców, eksportujących swoje wyroby do Wielkiej Brytanii, oznacza to konieczność poddania się szeregowi procedur.
Najważniejsze etapy odprawy celnej
W dobie globalizacji międzynarodowy transport towarów odbywa się codziennie na ogromną skalę. Do Polski, podobnie jak do innych krajów Unii Europejskiej, importowane są różnorodne wyroby, które mogą być tutaj sprzedawane z zyskiem. Ich przywóz wiążę się jednak z obowiązkową odprawą celną. Przyjrzyjmy się, jak wygląda taka procedura.
Główne zadania agencji celnych
Do Polski codziennie trafiają towary pochodzące zarówno z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i z krajów, które do Unii nie należą. Przywóz takich dóbr wiąże się z obowiązkiem dokonania odprawy celnej, która w przypadku wyrobów spoza Unii jest niestety złożonym procesem, wymagającym przygotowania szeregu dokumentów. Dlatego coraz więcej polskich firm decyduje się na współpracę z agencjami celnymi. Ale czym dokładnie są takie agencje i co mają do zaoferowania?